Home » Pracownie » Renowacja i konserwacja mebli dawnych

Renowacja i konserwacja mebli dawnych

Renowacja mebli dawnych

Meble dawne to dla nas, umownie, meble wytworzone przed 1939 rokiem.

         Procesom  renowacji poddaje się obiekty, którym właściciele nie przypisują wartości sentymentalnych. Mogą to być meble kupione lub otrzymane np. w prezencie.  Celem działań renowacyjnych jest przywrócenie im pierwotnego stanu technicznego, funkcji użytkowych, estetycznego (efektownego) wyglądu zachowując i podkreślając, w każdym przypadku, charakterystyczną dla nich patynę, ciekawe ślady historyczne, sygnatury, znaki itp.

Zabiegi konserwatorskie odnoszą się do obiektów muzealnych, historycznych, kolekcjonerskich, o wartościach sentymentalnych, pamiątkowych... Przywracanie im dawnych funkcji użytkowych nie jast celem nadrzędnym a często nieistotnym. Ważny może być aktualny stan zachowania tych przedmiotów lub ich były stan w okresie konkretnego wydażenia historycznego. Wszelkie ślady używania mebla, nawet uszkodzenia (celowe - dokonane przez właściciela, np. skrócone nogi, przypadkowe - np. przypalenie żelazkiem) mogą być ważnym elementem świadczącym o Jego autentyczności. Niektóre obiekty mogą być przedmiotem Ustawy o ochronie zabytków. Renowacja i konsrewacja tych rzeczy może być, dla osób nieuprawnionych, zabroniona. Dotyczy to dokonywania wszelkich działań naruszających ich stan.

W praktyce żadna z form nie występuje w postaci czystej.

Ponadto, np.  dla przywrócenia dawnych funkcji użytkowych, lub dla dawnego wyglądu mebla, zmurszałe, konstrukcyjnie naruszone przez drewnojady, lub po prostu brakujące detale a nawet podzespoły mebli, muszą być odtworzone - mamy wtedy do czynienia z rekonstrukcją, która musi być bardzo ostrożnie stosowana w przypadku obiektów np. muzealnych. Naszym zdaniem, wygodnie posługiwać się pojęciem "restauracja".  W zależności od pochodzenia obiektu lub/i jego przeznaczenia stosujemy odpowiednie proporcje zabiegów renowacyjnych, konserwatorskich i rekonstrukcyjnych.

Nasze procedury restauratorskie mają na uwadze zawsze zachowanie śladów historii zapisanej na przedmiotach codziennego użytku, tej dużej i tej małej ... naszej rodzinnej, zachowując ślady użytkowania w świetle patyny czasu.

Artystyczne i profesjonalne, praktyczne i ekonomiczne, konserwatorskie i renowacyjne podejście do przedmiotu było i jest cechą naszej pracy.

Zabytkowy stół, Akademia Sztuk Pięknych

Kredens sosnowy

Obiekt muzealny

New design

Przecierka-detal

Biurko secesyjne

Biblioteczka

Szafa

Biurko

Głowica-ornament

Stół dębowy

Szafka

Zabytkowy stół, Akademia Sztuk Pięknych

Meble przerobione na kominek

Stół intarsjowany

Antyczne błękitne biurko

Ornament-przecierka

Sekretera

Witrynka biała

Pracownia

Kredens

Kanapa

Moda na meble malowane

Dawna toaleta

Artykuł

Witrynka narożna

Biurko mahoń

New design c.d.

Szafka bieliźniana

Secesja

Nadstawa

Fotel neobarok, tapicerka tradycyjna

Bufet

Malowany-antyk

Dawna toaleta

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.